Sejlads i Caribien

Charter og Langturs skipper

Charter og langtur-skipper kursus i Caribien er for dig + evt. ledsager der gerne vil ud og sejle i varmen.

Det kunne feks. være efter endt dueligheds kursus eller at være nysgerrig på at leje en båd i udlandet eller blot som en guidet sejlads, eksempelvis i Caribien.

Kombiner en ferie med et lærerigt forløb som kan tages med over alt i verden.

Vi arrangere leje af båd og morgenmads proviantering så i kun skal tænke på sejlerlivet og slappe af.

Kurset gir dig en grundig gennemgang af alt det praktiske der skal tænkes på ved at leje en båd i udlandet og med de 14 års langturs sejler erfaring vi har med eget skib vil vi kunne gi dig et godt indblik i også det at være langturssejler.

Der er ikke nogle kompetance krav til deltagerne på kurset men har man allerede et duelighedsbevis gør vi selvfølgelig brug af vores viden fra duelighedskurset så som gennemgang af skibet, sejlads planlægning og alt hvad det indebære f.eks. ud og indtjekning ved afgang og ankomst fra og til et nyt land, passager liste og div papirer.

Det er frivilligt hvor meget man vil deltage omk. Charter/langturs-skipper delen så der er ikke direkte møde pligt men vi forventer at alle deltager i det sociale og de daglige opgaver på skibet.

Vi kommer til at ligge i 6-8 forskellige ankerbugte der hver især bære deres helt eget præg af Caribien og som man kun ser ved at ankomme på egen køl og det gir samtidig rig mulighed for at øve sig i at lægge et ordentligt anker man kan være tryk ved for natten.

Indkvarteringen ombord består af dobbelt køjer på en catamaran med plads til 6-8 pers. ink. skipper. så kommer man alene må man forberede sig på at dele kahyt med en anden.

Der vil være provianteret til morgenmad ombord. Frokost og aftensmad spiser vi hovedesagligt i land, men lur mig om vi ikke laver en frisk fanget fisk på grillen ombord hvis nogen har lyst til det 🙂

Sejladserne bliver hovedsaglig dags sejladser, der kan forkomme en enkelt nat passage hvis det skulle bliver nødvendigt.

Vi sejler ud og hjem fra Grenada som har gode fly forbindelser fra London og skulle man have lyst til nogle dage i land før og efter kan vi være behjælpelig med kontakten.

Priser fra 27.990,- se kursus kalender nederst.

Ved tilmelding indbetales første rate. Faktura med anden rate fremsendes på mail med indbetaling inden for 8 dage senest 3 måneder inden afgang eller når der er minimum 4 tilmeldt den pågælende tur.

Klik på billede og find evt. Chatham bay, Tobago Cays, Petit St. Vincent, Bequia osv.

Hvad er inkluderet.

Charter/langturs skipper kursus, sejlads i 12 dage i Grenadinen (St. Vincent and the Grenadines) Morgen mad ombord. Ud og Indtjekning mens man er ombord på skibet. udgifter til bøjer hvis nødvendigt, Diesel og første påfyldning af vand.

Hvad er ikke inkluderet.

Transport (flyrejse/transfer) til og fra skibet. Frokost og Aftensmad. rejseforsikring.

Vi har sejlet i Caribien gennem mange år og kender næsten hver en krog af det område vi kommer til at sejle i og dermed også hvor det er bedst at ligge for anker, hvad der kan opleves i land og til vands og hvor der er godt at spise.

Vi vil komme med et oplæg til hvordan en tur kan se ud så vi kommer rundt og ser så meget som muligt dvs. at vi sejler lidt hver dag, men det kan jo være at besætningen har lyst til at blive en dag mere her eller der og så er det også muligt, der skal være plads til spontanintet det er en stor del af at sejle.

Maks. 8 pladser

HoldnrHoldPladserTilmeld
8124Charter skipper kursus 20.01.2024

Fuldtegnet

Tilmeld
8126Charter skipper kursus 10.02.2024

Fuldtegnet

Tilmeld
8250Charter skipper kursus 18.01.2025

8 Pladser

Tilmeld
8252Charter skipper kursus 08.02.2025

8 Pladser

Tilmeld
8127Charter skipper kursus 10.02.2024

6 Pladser

Tilmeld